ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Και με ενδοσχολικές η απόκτηση απολυτηρίου από ΓΕΛ

Σχέδιο Νόμου Υπουργείου Παιδείας

Με βάση το σχέδιο νόμου του Υπουργείο Παιδείας , που κατατέθηκε στη Βουλή, από φέτος οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του Γενικού Λυκείου που επιθυμούν να λάβουν μόνον απολυτήριο και δεν ενδιαφέρονται να συνεχίσουν σπουδές στην τριτοβάθμια Εκπαίδευση, θα έχουν τη δυνατότητα αυτή αφού συμμετάσχουν στις εξετάσεις όλων των μαθημάτων, σε ενδοσχολικό επίπεδο.

Οι κάτοχοι του απολυτηρίου έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις οποιοδήποτε άλλο έτος εκτός από αυτό της αποφοίτησης τους...

Το απολυτήριο που θα αποκτηθεί θα αναφέρει ότι αποκτήθηκε με εξέταση όλων των μαθημάτων, σε ενδοσχολικό επίπεδο και θα είναι ισότιμο με τα απολυτήρια που αποκτώνται με εξετάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο.

Συνημμένα:

1. Σχέδιο Νόμου Υπουργείου Παιδείας (σελίδα 121 παράγραφος 13)
  2. Σχετική Εγκύκλιος

Αποστολή αλληλογραφίας προς ifili@sch.gr με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.
Τελευταία τροποποίηση: 11/04/11