ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

μετά το Λύκειο

Επάνω

/ Εκπαίδευση / μετά το Λύκειο

Υπάρχουν διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα για σπουδές μετά την δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ειδικότερα, αναλόγως με το τι ζητάς, μπορείς να φοιτήσεις σε:

1. Σχολές με εισαγωγή από τις Πανελλαδικές εξετάσεις

2. Σχολές με ειδικό σύστημα εισαγωγής (χωρίς πανελλαδικές εξετάσεις)

3. Σπουδές στο Εξωτερικό

Για σπουδές οποιουδήποτε επιπέδου σε εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού, απαιτείται πολύ καλή γνώση της γλώσσας της χώρας ή της γλώσσας στην όποια γίνονται τα μαθήματα.
Πληροφορίες: στα Μορφωτικά Ιδρύματα των Πρεσβειών - Προξενείων ...περισσότερα

4. Ι.Ε.Κ. (δημόσια και ιδιωτικά)

Διάρκεια κατάρτισης: 4 εξάμηνα. Έχουν δίδακτρα ανά εξάμηνο.

5. ΕΠΑ.Σ.

Στους αποφοίτους χορηγείται πτυχίο επιπέδου 3, που τους δίνει τη δυνατότητα να εργαστούν στην ειδικότητα, να εγγράφονται στα ΙΕΚ ή να εγγραφούν στη Β΄ τάξη των ΕΠΑΛ.

6. Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών

7. Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Κ.Ε.Ε.)

8. Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Κ.Ε.Κ.)

Συνημμένα:

1. Eνημερωτική έκδοση του Cedefop για την κινητικότητα των νέων στην Ευρώπη - 31 Μαΐου 2010
  2. Προεδρικό διάταγμα 38/2010, ΦΕΚ τ.Α, 78/2010. σχετικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων - 31 Μαΐου 2010

Άλλες σχετικές σελίδες από τον ιστοτόπο μας:

[Χρήσιμες Συνδέσεις για την Εκπαίδευση]    ●    [Χρήσιμες Συνδέσεις για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις]

Τελευταία τροποποίηση: 30/06/10
Αποστολή αλληλογραφίας προς @sch.gr με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.