ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Υποτροφίες
Ειδική Αγωγή
Σχολείο 2ης Ευκαιρίας

Η εκπαίδευση, στην Ελλάδα, παρέχεται σε τρεις (3) βαθμίδες:

1. Την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, η οποία περιλαμβάνει το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο.

2. Τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, η οποία περιλαμβάνει στον πρώτο κύκλο το Γυμνάσιο, και στον δεύτερο κύκλο το Λύκειο (Γενικό και Επαγγελματικό), καθώς και τις Επαγγελματικές Σχολές.

3. Την Ανώτατη Εκπαίδευση, η οποία περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια (ΑΕΙ), τα Πολυτεχνεία, τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕI).

4. Παρέχεται δεκάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση η οποία περιλαμβάνει το νηπιαγωγείο, το δημοτικό και το γυμνάσιο.

Η φοίτηση στο δεύτερο κύκλο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης είναι προαιρετική και η διάρκειά της ανέρχεται στα τρία (3) χρόνια για τα Ημερήσια Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια και τέσσερα (4) για τα Εσπερινά.
Επίσημη, αλλά αδιαβάθμιτη, είναι η κατάρτιση που παρέχεται από τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ), που ανήκουν στην κατηγορία της μετα-υποχρεωτικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συνημμένα

1. Οργάνωση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος (αρχείο pdf)

Ενημέρωση για τις μεταβολές στο εκπαιδευτικό σύστημα από την Α Λυκείου

Nέο εκπαιδευτικό σύστημα

Τελευταία τροποποίηση:

Αποστολή αλληλογραφίας προς: mail@2kesyp-g-athin.att.sch.gr με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.

Ενημέρωση website : Mπιλανάκη Ελευθερία, Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ